Kdo je Martin Čepička?

„Jsem profesionální online lektor angličtiny, který si cestuje po světě a učí angličtinu přes Skype" 

MŮJ PŘÍBĚH

Angličtina mi otevřela brány do světa. Studoval jsem v Nizozemí na prestižní ekonomické vysoké škole Rijksuniversiteit Groningen. Začal jsem učit angličtinu. Procestoval jsem skoro celou Evropu. Strávil jsem 4 měsíce v jihovýchodní Asii. 15 měsíců jsem pobýval v jižní Africe. Teď žiji v Mosambiku už třetím rokem. Doteď jsem navštívil 49 zemí po celém světě. 

Bangkok, Thajsko.

Znalost angličtiny mi změnila život. Živím se jako lektor angličtiny. Díky angličtině mám tu nejlepší práci na světě, která mě strašně naplňuje a baví. Díky angličtině jsem dosáhl všeho, o čem jsem kdy snil 🙂

ALE ne vždy to bylo tak úžasné...

Angličtina mě od malička zajímala. Chtěl jsem umět výborně anglicky a cestovat po světě. Jenže jsem nevěděl, jak se naučit pořádně anglicky.

Chyběl mi úžasný učitel, který by mě motivoval a provedl angličtinou. Za svůj život jsem měl nejméně 15 anglických učitelů (ve škole, v jazykových školách, soukromé učitele) a pouze JEDNA jediná učitelka byla super! Proboha proč?

Ve škole jsme probírali gramatiku a vyplňovali různá cvičení pořád dokola. Skoro vůbec jsme nemluvili, a tak jsem se bál anglicky promluvit. 

Z tohoto důvodu jsem vyzkoušel řadu jazykových kurzů zaměřených na mluvení. Jenže ve třídě bylo několik studentů a já se jen párkrát dostal ke slovu. Peníze v podstatě vyhozené oknem.

Navíc hodiny byly většinou nudné. Většinu učitelů učení ani nebavilo a někteří ani nevěděli, jak učit.

Agra (Tádž Mahal), Indie

Byl jsem z toho zoufalý. Angličtina byla můj nejoblíbenější předmět na střední škole, a přesto jsem odmaturoval z angličtiny s odřenýma ušima za 2, proč?

Vrcholem bylo, když jsem se hlásil na Policejní akademii ČR v Praze a z přijímacích zkoušek z angličtiny jsem měl strašně málo bodů, abych byl přijat. Nevěděl jsem, jak se z toho kruhu zoufalství dostat.

A tak jsem si řekl dost!

Pak jednou jsem si řekl: Takhle to dál nepůjde, takhle se v životě nenaučím pořádně anglicky! Udělal jsem rozhodnutí, které absolutně změnilo můj život.

Našel jsem odvahu, pilně jsem studoval na přijímačky, které jsme zvládl, a při studiu na Vysoké škole báňské – TU v Ostravě jsem začal studoval rok jako student Erasmu v Nizozemí na prestižní ekonomické univerzitě! Byl jsem na sebe tak hrdý! 🙂

Odcestoval tam jsem úplně sám a na škole jsem byl jediný Čech. Studoval jsem na škole, kde se nebere ohled, že jste Erasmus student. Studium tak bylo pro mě strašně náročné. 

Angličtinou jsem byl obklopen od rána do večera (tedy, jak ve škole, tak ve svém volném čase), protože jsem bydlel v domě společně s dvěma Angličany a jedním Američanem. Nebyl jsem ale na tolik angličtiny zvyklý. Začal jsem litovat, že jsem se daleko lépe nepřipravil...

Přišla velká krize...

První týden byl nejhorší. Ve škole jsem učitelům skoro nerozuměl, učebnice v angličtině byly pro mě strašně těžké (studovat ekonomii v angličtině? uff), doma jsem skoro nebyl schopen vést kloudnou konverzaci s mými spolubydlícími, protože jsem pořádně neuměl mluvit. Navíc té angličtiny za den bylo tolik, že jsem byl každý večer úplně vyčerpaný.

Vzpomínám si, že jsem jednou večer po jednom týdnu měl slzy v očích v posteli před spaním, když jsem si uvědomil, že to nezvládám, angličtina mi tak nejde, začal jsem litovat, že jsem vůbec odjel ....

Groningen, Nizozemí (ano, velmi rádi jezdí na kole :D)

Ale vzchopil jsem se 🙂

Následující den jsem si o mých problémech promluvil s mým Anglickým spolubydlícím a on mi vyprávěl svůj příběh, kdy jel do Německa pracovat a cítil se úplně stejně či dokonce ještě hůř, když neuměl pořádně německy. Díky jeho příběhu jsem se necítil tak hrozně. Můj spolubydlící mně také dodal odvahu, povzbudil mě, abych pilně pracoval na své angličtině, že mi to časem určitě půjde. Nabídl mi i svou pomoc 🙂 

Díky tomu všemu jsem se vzchopil, sebral síly a začal na své angličtině tvrdě pracovat. Trénoval jsem s ním konverzaci, navštěvoval jsem navíc (mimo mé) jeho přednášky, abych trénoval více poslech. Také jsem hledal další příležitosti jak procvičovat angličtinu v praxi. Navíc v mém volném čase jsem se věnoval samostudiu angličtiny a objevoval metody správného učení. Angličtinou jsem doslova žil 🙂

Groningen, Nizozemí. (Královnin den - den, kdy každý by měl mít na sobě něco oranžového)

Vítězství! 🙂 

A najednou to šlo. Postupně, malými krůčky jsem se posouval ke svému cíli. Bylo to tvrdé, ale nakonec jsem zvládl všechny zkoušky ve škole, což se mi na začátku zdálo nemožné. A hlavně po roce tam jsem uměl celkově výborně anglicky.
Pamatuji si, že mí spolubydlící byli doslova šokováni moji angličtinou na konci roku 🙂 

Splnil se mi sen 🙂

Když jsem se vrátil do ČR, udělal jsem si Cambridge certifikát FCE, o kterém jsem také předtím snil. 

Tbilisi, Gruzie

Začal jsem také daleko více cestovat po Evropě a mluvit více s místními, a poznat tak jejich kultury a země lépe. Teď díky výborné angličtině nebylo nic nemožné. Díky angličtině se mi najednou otevřelo spoustu možností 🙂 

Uvědomil jsem si, že bych rád začal předávat mé zkušenosti s učením angličtiny ostatním, a začal jsem angličtinu vyučovat. Nejdříve jsem učení angličtiny bral jen jako malou brigádu při studiu na univerzitě, ale postupně se má klientela rozšiřovala.

Mí studenti byli z hodin nadšeni, a tak jsem nakonec zjistil, že učení angličtiny je má vysněná práce. Přestal jsem plýtvat svým talentem na něco jiného a začal jsem dělat \"naplno\" práci lektora angličtiny (VŠ jsem ale při tom jako Ing. dokončil) . 

Ze začátku jsem učil pouze osobně, později jsem objevil úžasné výhody online výuky přes Skype (hlavně ta flexibilita je úžasná) a dnes už učím jen online. 

Hồ Chí Minh, Vietnam.

Cestuji po světě + učím angličtinu = cestovní angličtina.  

Postupem času jsem se v hodinách začal zaměřovat na cestovní angličtinu, protože drtivá většina studentů se učí anglicky kvůli cestování a také v cestování měli obrovskou motivaci se naučit výborně anglicky 🙂 

Představte si, že odletíte do nějaké např. exotické destinace a vše si zařídíte sami (bez cestovky). A všude se domluvíte - v hotelu, v restauraci, zeptáte se na cestu atd. A navíc si promluvíte s místními a dozvíte se tak více o cizí kultuře. A DOVOLENOU SI TAK DALEKO VÍCE UŽIJETE. Tohle většinu studentů angličtiny láká.

Objevování světa

Jednou jsem si řekl: \"Tak když můžu pracovat odkudkoliv na světě, co takhle cestovat po světě a učit angličtinu zároveň?\"

Evropa mi najednou byla malá. Chtěl jsem poznat úplně jiný vzrušující svět. A tak jsem si sbalil kufry a odjel na 4 měsíce do Asie, kde jsem procestoval 7 zemí. 

Thailand

Pak jsem se vrátil domů a zanedlouho odcestoval na neurčito do jižní Afriky. Tam jsem nakonec strávil 15 měsíců. O mém pobytu v Africe jsem napsal cestopisný ebook African smiles v angličtině, který najdete TADY.

Eswatini (Svazijsko)

Má svatba v Africe!!! 

Poté jsem se vrátil zpátky do ČR. Po několika měsících jsem chtěl zpátky do Afriky, ale zastavila mě doba koronavirová - omezené cestování. Až v tomto roce 2021 jsem se dokázal vrátit do Afriky. Díky znalosti angličtiny mi nedělalo problém si vzít svou mosambickou přítelkyni v Mosambiku v květnu tohoto roku. Naše láska překonala i těžké koronavirové období (poznali jsme se na začátku mého prvního pobytu) 🙂 

Nyní s ní pobývám v Mosambiku 🙂 

Maputo, Mozambique

Vy už se nemusíte jako já kdysi roky trápit s angličtinou!

Nyní mám mnoholeté zkušenosti s vyučováním angličtiny a také obrovské zkušenosti s cestováním. Vím, jak snadno a okamžitě posunout vaši angličtinu na úplně jinou úroveň, a navíc vám ušetřit hodně času, energie a peněz 🙂 

Kdo jiný vám může lépe pomoci se dorozumět anglicky, než ten co cestuje po světě a učí angličtinu? 🙂

Mám pro vás mé obrovské know-how, které můžete čerpat z následujících materiálů:

Jde mi o to vás "učit" angličtinu hlavně zábavnou a praktickou formou 🙂 

A moc rád bych byl vaším průvodcem touto cestou 🙂  

Mějte se krásně, milovníci angličtiny a cestování! 🙂 

Singapur
Dubaj, Spojené arabské emiráty
Kazbegi, Gruzie.
Sám jsem si kdysi půjčil auto v zemi Lesotho a musím říci, že to nebylo úplně jednoduché si…
I've visited 49 countries in the world, and Botswana is the place where I met the friendliest…
Můj student na mě: I'm afraid of BEERS 😀 Tak pozor: bear /beər/ – medvěd X beer…