Kdo je Martin Čepička?

„Jsem profesionální online lektor angličtiny, který si cestuje po světě a učí angličtinu přes Skype" 

MŮJ PŘÍBĚH

Angličtina mi otevřela brány do světa. Studoval jsem v Nizozemí na prestižní ekonomické vysoké škole Rijksuniversiteit Groningen, žil i několik měsíců v Bangkoku a nedávno jsem pobýval 15 měsíců v jižní Africe! Doteď jsem navštívil 43 zemí a toto číslo se neustále navyšuje, protože stále navštěvuji nové a nové země napříč celým světem. Cestování je prostě můj život.

Bangkok, Thajsko.

I angličtina je můj život. Díky angličtině mám tu nejlepší práci na světě, která mě strašně naplňuje a baví. Díky angličtině jsem dosáhl všeho, o čem jsem snil 🙂

ALE ne vždy to bylo tak úžasné...

Angličtina mě od malička zajímala. Chtěl jsem umět výborně anglicky a cestovat si po světě. Jenže jsem nevěděl, jak se naučit pořádně anglicky.

Chyběl mi úžasný učitel, který by mě motivoval a provedl angličtinou. Za svůj život jsem měl nejméně 15 anglických učitelů (ve škole, v jazykových školách, soukromé učitele) a pouze jedna jediná učitelka byla super! Proboha proč???

Ve škole jsme probírali gramatiku a vyplňovali různá cvičení pořád dokola. Skoro vůbec jsme nemluvili, a tak jsem se bál anglicky promluvit. 

Z tohoto důvodu jsem vyzkoušel řadu jazykových kurzů zaměřených na mluvení. Jenže ve třídě bylo několik studentů a já se jen párkrát dostal ke slovu. Peníze v podstatě vyhozené oknem.

Navíc hodiny byly většinou nudné. Většinu učitelů učení ani nebavilo a někteří ani nevěděli, jak učit.

Agra (Tádž Mahal), Indie

Byl jsem z toho zoufalý. Angličtina byla můj nejoblíbenější předmět na střední škole, a přesto jsem odmaturoval z angličtiny s odřenýma ušima za 2, proč?

Vrcholem bylo, když jsem se hlásil na Policejní akademii ČR v Praze a z přijímacích zkoušek z angličtiny jsem měl strašně málo bodů, abych byl přijat. Nevěděl jsem, jak se z toho kruhu zoufalství dostat.

A tak jsem si řekl dost!

Pak jednou jsem si řekl: Takhle to dál nepůjde, takhle se v životě nenaučím pořádně anglicky! Udělal jsem rozhodnutí, které absolutně změnilo můj život.

Našel jsem odvahu, pilně jsem studoval na přijímačky, které jsme zvládl, a při studiu na Vysoké škole báňské – TU v Ostravě jsem začal studoval rok jako student Erasmu v Nizozemí na prestižní ekonomické univerzitě! Byl jsem na sebe tak pyšný 🙂

Odcestoval jsem úplně sám a na škole jsem byl jediný Čech. Studoval jsem na škole, kde se nebere ohled, že jste student Erasmu. Studium tak bylo pro mě strašně náročné. 

Angličtinou jsem byl obklopen od rána do večera (tedy, jak ve škole, tak ve svém volném čase), protože jsem bydlel v domě společně s dvěma Angličany a jedním Američanem. Nebyl jsem ale na tolik angličtiny zvyklý. Začal jsem litovat, že jsem se daleko lépe nepřipravil...

Přišla velká krize...

První týden byl nejhorší. Ve škole jsem učitelům skoro nerozuměl, učebnice v angličtině byly pro mě strašně těžké (studovat ekonomii v angličtině? uff), doma jsem skoro nebyl schopen vést kloudnou konverzaci s mými spolubydlícími, protože jsem pořádně neuměl mluvit. Navíc té angličtiny za den bylo tolik, že jsem byl každý večer úplně vyčerpaný.

Vzpomínám si, že jsem jednou večer po jednom týdnu měl slzy v očích v posteli před spaním, když jsem si uvědomil, že to nezvládám, angličtina mi tak nejde, začal jsem litovat, že jsem vůbec jel ....

Groningen, Nizozemí (ano, velmi rádi jezdí na kole :D)

Ale vzchopil jsem se 🙂

Následující den jsem si o mých problémech promluvil s mým spolubydlícím a on mi vyprávěl svůj příběh, kdy on jel do Německa pracovat a cítil se úplně stejně či dokonce ještě hůř, když neuměl pořádně německy. Díky tomu příběhu jsem se necítil tak hrozně. Můj spolubydlící mně také dodal odvahu, povzbudil mě pilně pracovat a nabídl mi svou pomoc 🙂 

Díky tomu jsem se vzchopil, sebral síly a začal na své angličtině tvrdě pracovat. Trénoval jsem s ním konverzaci, navštěvoval jsem navíc (mimo mé) jeho přednášky, abych trénoval více poslech. Také jsem hledal další příležitosti jak procvičovat angličtinu v praxi. Navíc v mém volném čase jsem se věnoval samostudiu angličtiny a objevoval metody správného učení. Angličtinou jsem doslova žil 🙂

Groningen, Nizozemí. (Královnin den - den, kdy každý by měl mít na sobě něco oranžového)

Vítězství! 🙂 

A najednou to šlo. Postupně, malými krůčky jsem se posouval ke svému cíli. Bylo to tvrdé, ale nakonec jsem zvládl všechny zkoušky ve škole, což se mi na začátku zdálo nemožné. A hlavně po roce tam jsem uměl celkově výborně anglicky. Pamatuji si, že můj spolubydlící byl doslova šokován moji angličtinou na konci roku 🙂 

Splnil se mi sen 🙂

Když jsem se vrátil do ČR, udělal jsem si Cambridge certifikát FCE, o kterém jsem také předtím snil. Začal jsem také daleko více cestovat, protože teď díky výborné angličtině nebylo nic nemožné. Díky angličtině se mi najednou otevřelo spoustu možností 🙂 

Uvědomil jsem si, že bych rád začal předávat mé zkušenosti s učením angličtiny ostatním, a začal jsem angličtinu vyučovat. Nejdříve jsem učení angličtiny bral jen jako malou brigádu při studiu na univerzitě, ale postupně se má klientela rozšiřovala.

Mí studenti byli z hodin nadšeni, a tak jsem nakonec zjistil, že učení angličtiny je má vysněná práce. Přestal jsem plýtvat svým talentem na něco jiného a začal jsem dělat "naplno" práci lektora angličtiny (VŠ jsem ale při tom jako Ing. dokončil) . 

Ze začátku jsem učil pouze osobně, později jsem objevil úžasné výhody online výuky přes Skype (hlavně ta flexibilita je úžasná) a dnes už učím jen online. 

Hồ Chí Minh, Vietnam.

Cestuji po světě + učím anglicky = cestovní angličtina.  

Postupem času jsem do hodin vložil zaměření na cestovní angličtinu, protože drtivá většina studentů se učí anglicky kvůli cestování a také v cestování máte obrovskou motivaci se naučit výborně anglicky 🙂 

Představte si, že odletíte do nějaké např. exotické destinace a vše si zařídíte sami (bez cestovky). A všude se domluvíte - v hotelu, v restauraci, zeptáte se na cestu atd. A navíc si promluvíte s místními a dozvíte se tak více o cizí kultuře. A DOVOLENOU SI TAK DALEKO VÍCE UŽIJETE 🙂. Nezní to úžasně? Ano, zní 🙂 A já vám s tím mohu pomoci.

Nemusíte, stejně tak jako já, roky hledat řešení a trápit se, jak se konečně naučit pořádně anglicky a domluvit se třeba na dovolené v zahraničí.

Mám několikaleté zkušenosti s vyučováním angličtiny a také obrovské zkušenosti s cestováním. Nabízím Vám snadné řešení tady a teď, které okamžitě posune vaši angličtinu na úplně jinou úroveň, a navíc vám ušetří určitě hodně času, energie a peněz 🙂 

Kdo jiný Vám lépe může pomoci s cestovní angličtinou, než ten co cestuje po světě a učí angličtinu??? 🙂

I Vy tak můžete čerpat z mého know-how a zkušeností, a to různými způsoby:

  • napsal jsem pro Vás ebook ZDARMA 7 tipů, jak se výborně ANGLICKY připravit na cesty, abyste neměli žádný problém se domluvit v na cestách. Co bych já dal za to, kdybych dostal do ruky něco takového, než jsem odjel studovat do Nizozemí. 
  • napsal jsem pro Vás ebook Angličtina sbalená na cesty- praktický jedinečný průvodce těmi nejběžnějšími situacemi na dovolené v zahraničí pro studenty všech úrovní angličtiny. Snažil jsem se ze všech sil, aby Vás kniha nejen „učila“, ale hlavně i bavila. Pamatujte si, učení angličtina Vás musí bavit, o to mi v této knize jde. 
  • napsal jsem pro Vás Tahák na cesty - tahák těch nejdůležitějších frází pro Vás na dovolenou. Když Vám nějaké fráze vypadnout na dovolené, budete mít u sebe tahák, a tak si určitě poradíte.

Jde mi o to vás "učit" angličtinu hlavně zábavnou a praktickou formou 🙂 

A moc rád bych byl vaším průvodcem touto cestou 🙂  

Mějte se krásně, milovníci angličtiny a cestování! 🙂 

Singapur
Dubaj, Spojené arabské emiráty
Kazbegi, Gruzie.

My 15 month trip in Africa in photos – PART 5 – Maputo, Mozambique 🙂

Honestly, I didn´t expect Africa could be so stunning. I was amazed and so happy there 🙂 I…

Celý článek

6 best TRAVEL MOVIES I recommend! 🙂

Because of the current situation in the world, travelling is gonna to be difficult. So let´s travel virtually!…

Celý článek

My 15 month trip in Africa in photos – PART 4 - Kruger safari 🙂

Honestly, I didn´t expect Africa could be so stunning. I was amazed and so happy there 🙂 I…

Celý článek