„Po jednom týdnu studia v Nizozemí jsem brečel před spaním v posteli, když jsem si uvědomil, že angličtina mi tak nejde. Začal jsem litovat, že jsem vůbec odjel z ČR….“
Ano, až tak moc to bylo těžké. Ale vydržel jsem. Tvrdě jsem pracoval a nakonec studium zdárně dokončil 🙂
Po návratu do ČR jsem byl požádán o rozhovor pro studentský magazín o mém studiu v Nizozemí 🙂
Ale to už je nějaký rok zpátky (2012) a rozhovor už není k dohledání. A protože by byla škoda na něj zapomenout, obsahuje spoustu zajímavostí, tak tady ho máte 🙂
Věřím, že vás inspiruje to s angličtinou nikdy nevzdávat a naopak motivuje se ještě více učit angličtinu 🙂
P.S. pokud byste si chtěli nejdříve přečíst můj celý životní příběh spojený s angličtinou, tak klikněte na tento odkaz: Můj životní příběh
ZDE JE ZMÍNĚNÝ ROZHOVOR:
Martin Čepička se do Nizozemí vydal v rámci programu Erasmus rovnou na celý rok. Rozhodujícím kritériem se pro něj stalo to, že v Nizozemsku téměř každý umí anglicky. „Až 90 % Nizozemců mluví anglicky, takže je to v podstatě anglicky mluvící země. Chtěl jsem se tento jazyk pořádně naučit, takže to bylo jednoduché. A taky jsem si samozřejmě chtěl vyzkoušet žít v zahraničí.“
Obr. Oslava Quen’s day, kdy každý by měl mít na sobě něco oranžového, aby vzdal hold královně 🙂
Úředním jazykem Nizozemska je ale nizozemština. Jak je tedy možné, že anglicky se tam domluví každý? Jednoduchá odpověď, která by zajisté pomohla i nám: „Když si u nás zapnete televizi, musíte si hodně dlouho počkat a mít štěstí, abyste natrefili na anglický film pouze s českými titulky. Jenže v Nizozemsku to představuje běžnou realitu. S dabingem filmů a seriálů se tady setkáte opravdu málokdy.“
Martin studoval v Groningenu, který se nachází na východě Nizozemska asi 30 km od Severního moře. „Groningen se mi strašně líbil, je to krásné město. Každý 3. obyvatel je student, takže člověk je tam mezi svýma, všichni jsou ve stejném věku. Mají tam tím pádem strašně přátelské prostředí, prostě úžasné.“
Obr. S mým britským spolubydlícím. Bydlel jsem s dvěma Brity a jedním Američanem. To byla škola! 😀 🙂
Obr. S mými spolužačkami. Jedna Číňanka, druhá Korejka ( z jižní 😀 ) 🙂
A jaké bylo v Nizozemsku/Groningenu počasí? Blízkost moře bohužel slibuje silný vítr a deštník by se měl stát vaším nejvěrnějším kamarádem. Aprílové počasí je na denním pořádku, a proto se na vás každou chvíli bude smát barevná duha. „V srpnu jsem přijel a do prosince každý den někdy pršelo. Pořád se to střídalo – hodinu pršelo, hodinu svítilo slunce. Duhy to vůbec nestíhaly,“ směje se Martin.
Obr. Vodní kanály všude kam se podíváš 🙂
Taková cesta na kole se pak stává poněkud nepříjemnou: „Nizozemci si ale z počasí nic nedělají, kola vytahují, i když napadne sníh.“
Obr. Napadený sníh? Žádný problém vyrazit do školy na kole! 😀 Jak vidíte za mnou (spoustu kol, nebyl jsem zdaleka sám.
Kola jsou v Nizozemsku tak populární, že je má opravdu každý. Vedle cesty mají pro cyklisty speciální cestičku, a co je nejzajímavější, kola mají přednost před auty. Když člověk jede na kole, tak auta čekají, až projede. To se mi hrozně líbilo. Tím pádem ani nehrozí, že vás někdo srazí. A řidiči jsou strašně ohleduplní a s cyklisty počítají.“
Obr. Má spolužačka z Číny.
Ale pozor, s koly se pro Martina váže i nepříjemná zkušenost. I když si kolo chránil silnými zámky, ne jednou, ale rovnou třikrát mu ho ukradli! „Krádeže kol představují v Nizozemsku téměř rutinou záležitost. I přesto mají v Nizozemsku velmi malou kriminalitu, na kterou by nejeden stát mohl být pyšný.“
Nejspíše víte o tom, že marihuana je v celém Nizozemsku legální. Najdete tam z ní lízátka, bonbony, žvýkačky, koláčky, prostě cokoliv. Jak ale Martin podotýká, rozhodně to není tak, že by na každém rohu někdo marihuanu kouřil. „Nizozemci moc dobře ví, že je to droga, a jaké může mít „negativní“ účinky. Jsou zodpovědní a vykouří si ji třeba v klidu doma. Tohle by myslím v Česku nefungovalo.“ dodává.
Největší rozdíl mezi ČR a Nizozemskem vidí Martin v obyvatelstvu. Lidé tam jsou milejší, přátelštější a sebevědomější. „Nizozemci se ničeho nebojí, jsou cílevědomí, pořád chtějí cestovat, poznávat a učit se novým věcem. Hrozně mě to inspirovalo.“
Obr. Během studia jsem chodil na jiu jistu a udělal si dokonce dva pásky (žlutý, oranžový). Na fotce se svými nizozemskými cvičenci.
Jestli si ale chcete pouze užívat studentského života, v Nizozemsku vám to asi moc nepůjde. Škola tam totiž není procházkou růžovým sadem. „Dají vám učebnici, která má 600 stran a zkoušky potom jsou strašně do detailu. Navíc mají v roce 4 semestry a každé je dokončeno zkouškami. Takže začnete v září a už na konci října už mají první zkouškové. Tzn. od začátku člověk musí číst knížky a materiály a připravovat se na hodiny, jinak to nebude stíhat.“
I tak si ale Martin nemůže pobyt v Nizozemsku vynachválit. Výborně se naučil anglicky a po příjezdu si udělal anglický certifikát FCE. Dokonce teď angličtinu začal učit a právě dostal nabídku na tlumočení do Budapeště.
„Byl to pro mě nejkrásnější rok v životě, budu na něj celý život vzpomínat a čerpat ze získaných zkušeností.“ Stačí vám tato jediná věta, abyste si uvědomili, o co přicházíte, když nikdy nevyjedete? 🙂
…to byl celý rozhovor, který se mi moc líbí a pevně věřím, že vás motivuje se učit angličtinu. Pokud jste si přečetli Můj životní příběh, tak víte, jak moc jsem se kdysi s angličtinou trápil (i v Nizozemí) a vím, že mnozí z vás se s ní teď trápí. Ale už nemusíte. Vím, jak vám pomoci 🙂
Pokud se cítíte ztraceni v angličtině, nevíte, jak se pořádně naučit anglicky, tak mám pro vás tento návod, který vám OKAMŽITĚ ukáže tu správnou cestu, můj ebook ZDARMA:
7 TIPŮ, JAK SE SNADNO ANGLICKY DOMLUVIT.
Dále jsem dal dohromady PŘEHLED všech anglických časů s jejich tvořením, použitím, příkladovými větami ohledně cestování a neustálým SROVNÁVÁNÍM. Se mnou zjistíte, že angl. časy je tak snadné pochopit! Jedná se o edokument, který získáte tady: 12 ANGLICKÝCH ČASŮ JEDNODUŠE A PŘEHLEDNĚ
Také se podívejte na ebook, který vás provede těmi nejběžnějšími modelovými situacemi, které vás mohou potkat – ANGLIČTINA SBALENÁ NA CESTY + nahrávky k modelovým situacím a frázím. Ten vás bude strašně bavit 🙂
A to je vše, co jsem vám chtěl 🙂
Mějte se hezky, milovníci cestování a angličtiny! 🙂